Upgraded module efficiency and portability.
Weakened hot-spot effect, lower module failure rate and increased stability by shingle-tech.
Optimized performance under low light conditions.
Unique cell connection method lowers the internal resistance and ensures better performance than traditional connection with
busbar.
DC output through 5521/XT60 connector.
USB-A/USB-B /(Type C) output supports charging smartphone, tablets laptops etc. of 5V input voltage.

1 year Manufacturer Warranty. Warranty on Electrical Performance: 5 years 80% of power output.
Original cell sorting system ensures the best electric cell match.
EL-Testing before packing.
Comprehensive module power testing, 100% positive output tolerance guaranteed.



| Panel Efficiency: | 21.4% |
| Nominal Power: | 100W |
| Cell Type: | Monocrystalline Silicon |
| Surface Material: | GLASS |
| Maximum Power Current: | 5.35A |
| Maximum Power Voltage(Vmpp): | 18.7V |
| Open-circuit Voltage (Voc: | 22.1V |
| Maximum System Voltage: | 100V |
| Output Tolerance: | ±3% |
| Working Temperature: | -40℃~+80℃ |
| DC Connector Type: | XT60 /5.5*2.1mm/ USB-A, USB-QC, Type C |
| Type: | PERC, All Black, Flexible |
| Size: | 600*565*30mm |
| Certificate: | CE |
| Warranty: | 1 YEAR |